Temos Archyvai: Kernavė

Eglės įžiebimo šventė Kernavėje

„Vai atabėga baikštus elnelis, lėliu kalėda“ Kernavėje
Senovinės švenčių apeigos, menančios tūkstantmečių istoriją, yra neatsiejama liaudies tradicijų dalis. Jos, kaip ir kiekvienas senas reiškinys, yra simboliškos, daugiareikšmės ir apgaubtos daugybės prasmių sluoksnių. Gruodžio 15 – osios vakarą tradiciškai Kernavėje šventėme Saulės laukimo metą, kalendoriškai vadinamą Adventu. Renginys kiek neįprastu pavadinimu – „Vai atabėga baikštus elnelis, lėliu kalėda“. Šioje kalėdinėje giesmėje apdainuojamas atbėgantis nepaprastas devyniaragis elnias, kurio raguose dega ugnis, kala kalviai nukalantys auksinę taurę, aukso žiedą, auksinį puodelį arba perlo vainiką. Manoma, kad šie apvalūs iš tauraus metalo nukalti dirbiniai vaizduoja – Saulę, kurios mes ir laukiame.
Šių metų naujovė – kalėdinė kernaviškių mugė, kurioje buvo galima įsigyti rankų darbo produkcijos. Miestelis pasipuošė šviečiančiomis girliandomis, rankų darbo šiaudiniais žaisliukais, vietinių menininkų –Jauniaus Ranonio ir Henriko Orakausko sukurtu elniu devyniaragiu.
Šventės pradžioje susirinkusius sveikino laikinai Kernavės seniūnijos seniūno pareigas einanti Birutė Jankauskienė. Širvintų kultūros centro Kernavės filialo folkloro ansamblis „Medgrinda“ (vadovė Kristina Stankevičienė) kvietė visus įsiklausyti, ką pasakoja, kokias mintis ir jausmus žadina senosios advento – Kalėdų dainos ir žaidimai. Jaukioje Kernavės miestelio rotušės aikštėje įžiebta eglės šviesa parodė kelią Seniui Kalėdai, atvykusiam rogių šunų kinkiniu. Senis Kalėda visus pasveikino saldainių lietumi ir paslaptingai iškeliavo tolyn…
Netrukus folkloro ansamblis „Medgrinda“ nutiesė „Jievaro tiltą“ tiesiai į Kernavės archeologinės vietovės muziejaus salę, kur svečiai iš Vilniaus – folkloro grupė „Obelija“ visiems dovanojo šventinį koncertą. Į koncerto programą surinktos pačios jaukiausios ir brangiausios grupės advento – Kalėdų dainų interpretacijos – simboliškai užbaigusios šiuos įspūdžių kupinus metus.
Šventės akimirkos Andželikos Bagočiūnienės nuotraukose.

Renginiai Kernavėje

Lapkričio 28 d. Širvintų kultūros centro Kernavės filiale vyko šiaudinių žaisliukų edukacinės dirbtuvėlės. Kernaviškiai ir svečiai buvo kviečiami pasigaminti Kalėdinį žaisliuką sau ir Kernavės miestelio eglei.
Prasmingai ir įdomiai kernaviškiai praleido lapkričio 29 – osios vakarą: džiaugėsi klasikinės muzikos koncertu (akordeonininkas Dovydas Alejūnas) ir itin šmaikščiu susitikimu su aktoriumi Giedriumi Savicku. Susitikimo moderatorius – Girvydas Duoblys

TARPTAUTINĖ INDŲ – LIETUVIŲ SENOSIOS KULTŪROS ŠVENTĖ „DARNOJE“

Lapkričio 9 – osios vakarą Kernavės archeologinės vietovės muziejaus didžiojoje salėje vyko ketvirtasis indų – lietuvių senosios kultūros meno projektas DARNOJE 2018. Senosios sostinės gyventojai ir svečiai turėjo galimybę išvysti dviejų senųjų kultūrų susitikimą šokyje ir muzikoje. Tai tarpdisciplininis, daugiažanris šokio ir muzikos spektaklis, paremtas pagrindinių klasikinio indiško šokio stilių bei modernaus šokio technikomis su lietuviškomis sutartinėmis „Rasa – patyrimo lašai“. Renginyje skambėjo gyvai atliekama muzika. Laikinai einanti Kernavės seniūnijos seniūnės pareigas Birutė Jankauskienė dėkojo įspūdingo tarptautinio renginio organizatoriams ir dalyviams.
DALYVIAI:
Šokėja: Rajyashree Ramesh (Indija) ir Rajyashree Ramesh šokio akademija Lietuvoje, Natya Devo šokio teatras;
Vokalas ir fleita (karnatik muzika): Manickam Yogeswaran
Mridangam: Vidwan S. V. Giridhar;
Širvintų kultūros centro Kernavės filialo folkloro ansamblis „Medgrinda“ (vadovė Kristina Stankevičienė).

Renginio rėmėjas – Širvintų vartotojų kooperatyvas „Veivera“.

Renginio organizatoriai:
Širvintų kultūros centro Kernavės filialas,
Kernavės archeologinės vietovės muziejaus direkcija,
Lietuvos – Indijos forumas,
Azijos menų centras.

Nuotraukos Danieliaus Tamašausko

Rudens lygiadienis ir baltų vienybės šventė Kernavėje

Rugsėjo 21- osios vakarą, ant didingų Kernavės piliakalnių sužibo stebulės, fakelai, vyko būgnų, ragų ir senųjų giesmių sąšauka, skambėjo Širvintų kultūros centro Kernavės filialo folkloro ansamblio „Medgrinda“ (vadovė Kristina Stankevičienė) ir folkloro grupės „Girjaukis“ iš Vilniaus dainos. Pilies kalne, rusenant didžiajam rudens lygiadienio ir Baltų vienybės laužui, prisiminėme savo istorines ištakas, bei senąsias rudens pabaigtuvių apeigas. Ugnies šviesa ant kalvų mums ir kitiems priminė, kad saugome savo istorinę atmintį, kad turime būti vieningi.

Nuotraukos Danieliaus Tamašausko ir Giedriaus Grigonio