Kernavė

Laisvės gynėjų diena

Pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“ Kultūros centro filialuose: Alionyse, Čiobiškyje, Družuose, Gelvonuose, Kiaukliuose, Kernavėje, Musninkuose ir Šiauliuose

Kernavė – Lietuvos valstybės pradžią menanti žemė, kuri pirmiausia kiekvieno lietuvio vaizduotėje iškyla kaip pagoniškos Lietuvos sostinė, ypač gausiai apipinta legendomis, padavimais ir sakmėmis

Kviečiame pavartyti ką tik išleistą ir pristatytą Kernavės tautosakos leidinį „Kernavė – nemieganti žemė: legendos, sakmės, mitinės būtybės“ ir atrasti senąją sostinę kitaip! Per tautosaką nusikeliant į stebuklingą legendinės vietovės mitologinį pasaulį, atskleidžiantį mūsų protėvių pasaulėžiūrą ir pajautas, išlaikiusias savo primityvų paprastumą ir gąsdinantį šiurpumą.
Projektą „KERNAVĖS TAUTOSAKA. Kernavė – nemieganti žemė: legendos, sakmės, mitinės būtybės“ (edukacinio leidinio parengimas ir pristatymas) įgyvendino Širvintų kultūros centras. Projekto vadovė Kristina Stankeviciene.
Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.
Leidinio rėmėjas – Tadas Astrauskas.
Partneriai: Asociacija MEDGRINDA, Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija, Kernavės seniūnija, Kernavės parapija.

Pristatytas Kernavės tautosakos rinkinys KERNAVĖ – NEMIEGANTI ŽEMĖ: LEGENDOS, SAKMĖS, MITINĖS BŪTYBĖS

2021 m. gruodžio 18 d. Kernavės archeologinės vietovės muziejaus salėje originaliai pristatytas Kernavės tautosakos rinkinys „Kernavė – nemieganti žemė: legendos, sakmės, mitinės būtybės“. Unikalus, nepaprasto grožio Kernavės reljefas yra susietas su šio krašto vietinių gyventojų dvasiniu pasauliu, jo vertybėmis, su kažkada gyvavusiu mitiniu pasaulėvaizdžiu, kurio atšvaitai išliko šių apylinkių tautosakoje. Todėl itin svarbi dėmesio Kernavės praeičiai ir jos nematerialiam paveldui išraiška yra išleistas Kernavės tautosakos rinkinys. Gausybę stebuklingų, neįtikėtinų ir net šiurpių pasakojimų Kernavės „nemiegančioje žemėje“ daugiausia užrašė legendiniai tautosakos rinkėjai Norbertas Vėlius ir Jurgis Dovydaitis iš kadaise čia gyvenusių senųjų kernaviškių. Ši autentiška medžiaga, saugoma Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto rankraščiuose, tapo išleisto leidinio pagrindu.
Pristatymas prasidėjo leidinio idėją brandinusiu unikaliu spektakliu, kurį režisavo leidinio autorė ir vadovė Kristina Stankevičienė. Įtaigiai ir emocingai vaidino Kernavės filialo folkloro ansamblio „Medgrinda“ dalyviai: Asta ir Gintas Jurkevičiai, Alina ir Valdas Jastremskai, Ieva ir Arūnas Vaitkevičiai, Janina, Jonas, Linas, Justas Paulauskai, Jurgita Marcinauskienė, Vilius Marcinauskas, Urtė Stankevičiūtė, Elena Kuzmickaitė, Edita Grigaliūnaitė, Romas Buožys, Povilas Velikis, Kristina Stankevičienė. Didelių pagyrų verti ir režisierė, ir artistai!
Parodytas vos pernai metais sukurtas animacinis filmas „Kernavė – nemieganti žemė: legendos, sakmės, mitinės būtybės“.
Oficialioje leidinio pristatymo dalyje dalyvavo knygos mokslinė redaktorė habil. dr. Nijolė Laurinkienė, dailininkė Neringa Žukauskaitė ir visa leidinio kūrybinė komanda, partneriai.
Renginio kulminacija – įspūdingas Širvintų meno mokyklos violončelininkų ansamblio, vadovaujamo mokytojo Valdo Povilaičio koncertas. Koncertmeisteris Gintaras Pauliukonis.
Renginį vedė Povilas Velikis;
Projektą įgyvendino Širvintų kultūros centro Kernavės filialas ir asociacija MEDGRINDA;
Partneriai: Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija, Kernavės seniūnija, Kernavės parapija;
Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė;
Leidinio rėmėjas – Tadas Astrauskas;
Nuotraukos Armino Galvoso

Gruodžio 11-osios vakarą senoji sostinė Kernavė suspindo šilčiausiomis spalvomis ir nutiesė mistinį šviesų kelią, kuriame – pasakiški senieji mitiniai gyvūnai ir simboliai

Miestelio erdvės pasidabino bendruomenės rankų darbo kurtais etnografiniais žaisliukais, saulėmis, elnių skulptūromis, šviečiančiais medžiais, teminėmis instaliacijomis. Kernavės medinėje koplytėlėje įsikūrė jauki prakartėlė, šiemet papildyta naujais „gyventojais“. Prakartėlę įrengė menininkai Jaunius Ranonis, Henrikas Orakauskas ir kiti kernaviškiai. Piliakalnių erdvėje nušvito skulptoriaus Henriko Orakausko sukurta skulptūrų pieva.
Renginio dieną buvo galima nemokamai aplankyti ELNIŲ SPA.
Šventinį vakarą įprasmino Kernavės filialo folkloro ansamblio MEDGRINDA atliekamos advento-Kalėdų giesmės Kernavės Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje, Kalėdų eglės ir kitų šventinių erdvių įžiebimas ir kulminacinis Loretos Sungailienės ir Vytauto Pilibavičiaus folk džiazo koncertas, vykęs Kernavės archeologinės vietovės muziejaus salėje.
Ačiū visiems už kūrybiškumą ir darnų bendruomeniškumą.
Renginį organizavo: Širvintų kultūros centro Kernavės filialas, Kernavės seniūnija, Asociacija MEDGRINDA, Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija, Kernavės parapija, Kernavės bibliotekos filialas.
Ačiū rėmėjams: Daiva ir Aleksas Luchtanai; Aleksas Olekas; Indrė ir Laimonas Daujotai; Stasė ir Algis Grainiai; UAB „Diforsas“; Tadas Astrauskas; UAB „Keti baltic“; Alina ir Valdas Jastremskai; Inga ir Darius Svetlikauskai; Zita ir Marijonas Svetlikauskai; UAB „Veivera“; „ELNIŲ SPA“; „Kerniaus virtuvėlė“; Judita Babenskienė; Valdas Račkauskas; Audrius Mieldažys; Ramūnas ir Asta Gleizniai; Vytenis Labanauskas; Kernavės parapija ir kunigas Marius Talutis; Irena ir Valius Stakniai; Povilas Kiaušas; Aldona ir Vidmantas Jurkevičiai; Valentina Klikūnienė; Jolita ir Darius Venckai; Jadvyga ir Jonas Purvaneckai; Ugnė Dikaitė; Janina ir Valentas Bakšiai; Jolanta ir Romualdas Mažyliai; Sandra ir Antanas Kurminai; Audrius Mieldažys; Alfreda ir Stanislovas Zabarauskai; Petras Zakrauskas; Kristina ir Giedrius Povilaičiai; Vida Graščenkovienė
Foto: Nendrė Žilinskaitė