Kernavės Balto kalno miške pasitikta žėruojanti pavasario lygiadienio šventė TEKA UPELĖ, DUINOJA

Kovo 18–19 d., visame Žemės rutulyje sustojus nuolatinėms dienos/ nakties sūpuoklėms, tradiciškai Kernavės Balto kalno miške buvo pažymėtas gamtos ir viso kas gyva atbudimo virsmo laikas – pavasario lygiadienis. Baltiško sakralumo vietovė sulaukė ypač gausaus būrio lankytojų švęsti pavasario lygiadienį, kurio svarbiausi simboliai čia pat: rytuose tekanti Neris, iš rytų pusės tekanti saulė, parskrendantys paukščiai ir bundanti miško gamta.

Įprasminant pavasario lygiadienio virsmo simboliką, renginio veiklos vyko iš kovo 18-osios nakties į 19-osios rytą. Šventė pasitikta naktiniais / rytiniais profesionalaus gamtos gido Tado Bujanausko vedamais žygiais „Nakties valdovės“ ir „Sparnuotosios vestuvės“, Širvintų kultūros centro Kernavės filialo folkloro ansamblio MEDGRINDA (vadovė Kristina Stankevičienė), dūdmaišininko Tomo Aleknavičiaus, vaidilos Gedimino Žilio performansais ir apeigomis, pavasarį simbolizuojančiomis meninėmis skulptūrų ir šviesų instaliacijomis, supuoklėmis su QR muzika (skulptūrų autorius Henrikas Orakauskas, supynių autorius MIŠKE AUGĘS, QR muzika: kompozitorius Povilas Velikis, Kernavės folkloro ansamblis MEDGRINDA, šviesų dailininkas – Arvydas Buinauskas). Balto kalno mišką užbūrė gyvi atlikėjų pasirodymai: koncertavo grupė „Baltasis kiras“, eksperimentinės world muzikos atlikėjos Agota Zdanavičiūtė ir Toma Čepaitė, Evaldas Ažbukauskas su „Girių dvasiomis“. Ryte šventės lankytojai buvo kviečiami pajusti ryšį su atgimstančia gamta, dalyvaujant pavasario gyvastingumą skatinančiose veiklose: maudynės upėje, supimasis ir dainos supuoklėse, Saulės pasveikinimo sutartinių giedojimas, žygiai, pavasario arbata.

Tamsa, šviesa, žmogus ir paslaptis atvėrė vartus į kitas, aukštesnes dvasines pajautas. Projekte labai svarbus kernaviškių kultūrinės bendruomenės vaidmuo, stiprus savo krašto vertės pajautimas, priartinantis prie prigimtinės šventės idėjos, atrandant kelią į šiuolaikinio žmogaus sąmonę.

Projekto vadovė: Kristina Stankevičienė
Renginio organizatorius: Širvintų kultūros centro Kernavės filialas
Renginio partneriai:
Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija
Asociacija „Medgrinda“
Kernavės seniūnija
Renginį finansavo:
Lietuvos kultūros taryba
Širvintų rajono savivaldybė
Rėmėjai:
UAB „Alnitransa”
UAB „Mobida”
Informaciniai rėmėjai:
Laikraštis „Širvintų kraštas”
VšĮ Alkas.lt

Nendrės Žilinskaitės nuotraukos