RUDENS LYGIADIENIO IR BALTŲ VIENYBĖS ŠVENTĖ

Mistika alsuojanti Rudens lygiadienio ir Baltų vienybės naktis Kernavėje: stulbinančio grožio akimirkos, nekasdienės pajautos, virsmas, bendrystė ir daugiau nei ypatingi dalyviai

Diena lygi nakčiai, naktis lygi dienai. Rugsėjo 22 d. (penktadienį), Kernavės archeologinės vietovės piliakalniuose įspūdingai pasitikta Rudens lygiadienio ir baltų vienybės šventė, skirta pažymėti astronominį gamtos virsmą ir simboliniu patyrimu priminti baltų genčių susivienijimo svarbą.

Vartai į renginį buvo atverti žygiu „Kernavės šventvietės ir mitai“, kuriame kartu su archeologu, šventviečių tyrinėtoju Vykintu Vaitkevičiumi renginio dalyviai leidosi į Gojų – šventą Kernavės mišką, su kuriuo siejami padavimai apie lietuvių dievą Perkūną, kunigaikštienę Pajautą ir mitinį gyvačių karalių. Žygeiviai buvo kviečiami aplankyti istorinį Pajautos slėnį, drūčiausią Gojaus ąžuolą senolį ir vieną iš šventųjų Daubulių ąžuolų kelmą.

Vakarop Pilies kalnas nusidriekė edukacinėmis erdvėmis „Paukščių taku į protėvių pasaulį“: čia buvo galima nusipinti įspūdingas darbų pabaigtuvių karūnas ir jomis pasipuošti (VšĮ „ARTyn“ Rasa Rulevičiūtė-Icen), dalyvauti patyriminėje edukacinėje programoje „Protėvių apeiginės vaišės ir gėrimai“ (VšĮ „Vikingų kaimas“ Edita Gilė), susitikti su netikėta šiurpumo akistata, išgirstant nuostabą keliančių pasakojimų apie mitinių būtybių – Laumių poelgius (Algirdas Breidokas), įsigyti lygiadienio sodų, burtų vytinėms juostoms ilgais rudens vakarais austi, ir sužinoti, kaip jomis gauti atsakymą į rūpimą klausimą (Loreta Lichtarovičienė).

Šventinis vakaras aidėjo kovų ritmais ir šūksniais: muzikinį performansą „Saulės mūšis“ atliko multiinstrumentalistas Daumantas Lukošiūnas, atverdamas folkloro ansambliams taką į piliakalnius, į vienybę ir pagarbą protėviams simbolizuojančią ugnies ir muzikos sąšauką. Nusileidus nuo piliakalnių vyko apeigos su vaidila Gediminu Žiliu ir didžiojo vienybės laužo įžiebimas. Koncertavo folkloro ansambliai: TRYS KETURIOSE, RATILIO, MEDGRINDA, LAUKIS ir svečiai iš Latvijos – SAUCĒJAS.

Stebinančiai įvairiapusiško renginio pagrindiniais akcentais tapo šviesos ir tamsos, šio ir ano pasaulio susitikimas, ugnies, muzikos ir šviesų misterijos, meninių instaliacijų įžiebimas ir visų šių veiksmų gilus panirimas į muziką, paliekantis viltingą pavasario ekvinokcijos laukimą.

Vakaro kulminacija – grupės GARBANOTAS koncertas, kur atliekamos muzikos garsai persipynė su visą vakarą besikuriančia ugnies liepsna bei šviesų patyrimu. Įspūdį stiprino šviesų meninės instaliacijos (AB LIGHT) ir skulptoriaus HENRIKO ORAKAUSKO skulptūrų „Gyvybės medis” įžiebimas. Šventė baigėsi trankiais naktišokiais kartu su folkloro ansambliais.

Nendrės Žilinskaitės nuotraukos.

Organizatorius:
Širvintų kultūros centro Kernavės filialas
Projekto vadovė Kristina Stankeviciene

Partneriai:
Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija
Asociacija MEDGRINDA
Kernavės seniūnija
Kernavės Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės parapija

Projektą finansuoja:
Lietuvos kultūros taryba
Širvintų rajono savivaldybė
Informaciniai rėmėjai:
Laikraštis „Širvintų kraštas”
VšĮ „Tėviškės alkas“

Renginio rėmėjai:
Aleksas Olekas
Gediminas Stakė
UAB „Alnitransa”
UAB „Ježvitas”
Aurelija Rusteikienė
Širvintų vartotojų kooperatyvas „Veivera”
Svajūnas Jankus
Alina ir Valdas Jastremskai
„Kerniaus virtuvėlė”

Daugiau nuotraukų rasite čia